لالجین شهرجهانی سفال

زیباترین صنایع دستی در ایران

لالجین شهرجهانی سفال

قدمت سفال لالجین بر اساس مستندات موجود به بیش از ۷۰۰ سال می‌رسد و یکی از مراکز عمده ساخت سفال در ایران و جهان محسوب می‌شود به‌طوری‌که عنوان پایتخت سفال ایران را یدک می‌کشد.

سفالینه‌های ساخت لالجین با تنوع بسیار زیاد صدها نوع ظروف تزئینی و مصرفی را شامل می‌شود چراکه هزار کارگاه سفال در شهر لالجین وجود دارد که مواد اولیه آن‌ها از خاک رس مخصوصی که صرفاً در این منطقه وجود دارد، تهیه می‌شود.

http://safarbin.ir/photoart/sofal1.jpg

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان گفت: لالجین به عنوان شهر سفال ایران ثبت جهانی شد

«علی مالمیر» مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان همدان

   بیان کرد که برای ثبت جهانی لالجین تلاش بسیاری کردیم که به عنوان یکی از کاند یداهای برگزیده قرار گیرد.

http://safarbin.ir/photoart/sofal2.jpg

مالمیر با بیان اینکه داوران بین‌المللی یونسکو در بازدید از لالجین مبهوت ظرفیت و زیبایی این شهر شده بودند، عنوان کرد: امید زیادی برای معرفی شدن لالجین به عنوان شهر جهانی سفال داشتیم به طوری که چندی پیش شورای جهانی صنایع‌دستی به توانمندی‌ها و ظرفیت‌های موجود در شهر لالجین اقرار کرد.

http://safarbin.ir/photoart/sofal3.jpg

وی اضافه کرد: داوران بین‌المللی یونسکو مواردی همچون میزان فروش، معرفی محصولات در سطح جهان، شیوه‌های تولید، حضور در نمایشگاه و تبدیل شدن به برند جهانی را از مبناهای داوری خود قرار دادند.

http://safarbin.ir/photoart/sofal4.jpg

وی با بیان اینکه با تلاش‌های انجام گرفته موفق به کسب عنوان مهم جهانی شدن شهر لالجین شدیم که حفظ آن مهمتر است،باید از این افتخار به دست آمده، دستاوردهای خوبی کسب کنیم.

دبیرخانه همدان وظیفه دارد که این هنر دستی را با آموزش دادن رواج دهد.

http://safarbin.ir/photoart/sofal5.jpg

وهمچنین بتوان از این طریق با شهر ها حتی کشورهای دیگر وارد تعامل شد این هنر دستی ایرانیان را بتوان ادر کرد

یکی از راه‌های گسترش صادرات را توسعه برند دانست که خوشبختانه با کمترین هزینه‌های ممکن و ثبت جهانی موفق به انجام این کار شدیم،اکنون لالجین به عنوان شهر جهانی معرفی شده است بنابراین باید در مقیاس جهانی عرض اندام کند

http://safarbin.ir/photoart/sofal6.jpg

پایداری و ماندگاری مواد اولیه، شیوه تولید، نوآوری و تنوع بالا در تولیدات را از جمله عوامل موثر در ثبت جهانی لالجین است یکی از عواملی که هنر اصیل سفال لالجین را تهدید می‌کند، وجود آثار غیرایرانی و چینی است بنابراین باید کاری کرد تا وجود این آثار در فروشگاه‌های شهر زشت و غیرفرهنگی جلوه کند.

http://safarbin.ir/photoart/sofal7.jpg

گرچه آثار غیرایرانی ممکن است سودهایی زودگذر در پی داشته باشد اما به طور حتم به آثار اصیل شهر لالجین آسیب می‌زند پس باید تدابیر لازم برای مقابله با این آثار اتخاذ شود.

بنابراین باید کاری کرد که این هنرهای دستی وزیبا و ماندنی به همه شناسانده شود و راهی برای جذب گردشگران شود .

http://safarbin.ir/photoart/sofal8.jpg