روستای فیلبند کجاست؟

ییلاقی شگفت انگیز و بی نظیر

روستای فیلبند کجاست؟

فیلبند مرتفع ترین روستای ییلاقی حوزه مرکزی مازندران است که در جنوب بابل در بخش بندپی غربی واقع شده است .ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۲۷۰۰ مـــتر است. این روستا بر فراز ابر ها قرار دارد به نحوی که اغلب روزها ابر ها همچون دریایی آبی و آرام تا بی کرانه ها چشم را می نوازد و خیره می کند اما زمانی هم که  ابر و مه وجود نداشته باشد و هوا به طور کامل صاف و آفتابی باشد، می‌توان از این روستا که در بلندترین نقطه منطقه است به تماشای مناظر اطراف پرداخت که در نوع خود بسیار لذت بخش است.


http://safarbin.ir/photoart/fil1.jpg

آب و هوای این روستا به گونه ای است که پیش بینی های هواشناسی در مورد آن اصلا قابل اعتماد نیست و در یک روز ممکن است شاهد چندین پدیده جوی باشید و تنها به فاصله چند ساعت هم برف هم باران و هم آفتاب را ببینید.

http://safarbin.ir/photoart/fil2.jpg

فیلبند به بام شرقی مازندران نیز معروف است چرا که این روستا در نزدیکی قله ۳۳۹۲ متری اندوار و حصین‌بن واقع شده و با نقاط همجوار خود بسیار تفاوت ارتفاع دارد. در خط الراس نزدیک به قله اندوار و در ارتفاعات جنوبی فیلبند، امامزاده ‌ای بر تارک خط الراس دیده می ‌شود که به امامزاده قاسم معروف است. بقعه سفیدرنگ امامزاده قاسم در ارتفاع ۲۵۰۰ متری دارای یک دالان است که توسط سایبانی فلزی و شیروانی حفاظت می‌شود.

http://safarbin.ir/photoart/fil3.jpg

زمستان درروستای فیلبند زود آغاز می‌شود و دیر به پایان می ‌رسد و می‌توان گفت نزدیک به هفت ماه سال همه جا پوشیده از برف است و سرمای طاقت ‌فرسایی همه جا را فرا می‌گیرد. این روستا در فصل زمستان به دلیل بارش برف و قطع راه‌ های ارتباطی تقریبا بدون سکنه می ‌شود ولی با شروع فصل بهار و جاری شدن جویبار‌ها و رویش گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی و شور و شوق به منطقه بازمی ‌گردد.

http://safarbin.ir/photoart/fil4.jpg

جاده ی روستای فیلبند به سنگچال جاده ای بسیار پر پیچ و خم است که در فاصله ۵ کیلومتری این دو روستا اختلاف ارتفاع به ۷۰۰ متر می رسد. روستای سنگچال نیز زیبایی‌های منحصربه‌ف رد و خاص خود را دارد. منظره سنگچال از جاده منتهی به فیلبند واقعا چشم‌نواز است.

http://safarbin.ir/photoart/fil5.jpg

فیلبند از چشمه های کوچک و بزرگ متعددی بهره مند است چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است. گفته می شود که وجود فلوئور کافی در آب چشمه های این منطقه در استخوان بندی مردمش تاثیر بسزایی گذاشته است.

مسیر دسترسی به روستای فیلبند
برای رسیدن به روستای فیلبند، می‌توانید مسیر بیست و پنج کیلومتری آمل ـ هراز را انتخاب کنید که پس از گذشتن از روستای سنگچال‌ به فیلبند می ‌رسید. 

http://safarbin.ir/photoart/fil6.jpg

همچنین گفته می‌شود وجود فلوئور کافی در آب چشمه‌های روستای فیلبند در استخوان‌بندی مردمش تاثیر بسزایی داشته است. یکی از ویژگی‌های طبیعی که فیلبند را به مکانی منحصر به فرد بدل کرده، پدیده اقیانوس ابر است؛ در واقع به دلیل ارتفاع زیاد این روستا،‌ ابرها در زیر پای شما قرار گرفته و این احساس را به شما می‌دهد که بر فراز اقیانوسی از ابر قرار گرفته‌اید. در مسیرروستای فیلبند به سنگچال، قله حصین بن که از قله‌های مورد علاقه گروه‌های کوهنوردی به شمار می‌رود، قرار گرفته است. در شرق حصین بن، کوهستان یخچال پشت قرار دارد؛ امامزاده قاسم هم در غرب و قله میشینه در جنوب آن واقع شده که از دیگر جاذبه‌های دیدنی این منطقه به‌شمار می‌روند.

http://safarbin.ir/photoart/fil7.jpg

 روستای سنگچال نیز زیبایی‌های منحصربه‌فرد و خاص خود را دارد و منظره سنگچال از جاده منتهی به فیلبند واقعا چشم‌نواز است. برای رفتن به فیلبند که بهترین زمان آن از انتهای اردیبهشت تا ابتدای مهر است، باید از جاده هراز به سمت آمل بروید؛ در امتداد مسیر و در 25 کیلومتری جنوب آمل به سمت شرق و به سمت سنگچال، جاده دارای یک مسیر فرعی است که شما را به سنگچال می‌رساند. طول جاده فرعی تا سنگچال 18کیلومتر و فاصله پرشیب سنگچال تا فیلبند نیز حدود 5 کیلومتر است. 

http://safarbin.ir/photoart/fil8.jpg

برای اقامت درروستای فیلبند باید از پیش با مردم محلی هماهنگ کنید یا حتی وقتی به آنجا برسید، اگر خانه‌های محلی جا داشته باشند می‌توانید شب را در یکی از آنها صبح کنید.