جزیره عجایب هفتگانه(بخش اول)

راهنمای سفربه قشم

جزیره عجایب هفتگانه 

شاید به جرات بتوان گفت بیشتر مسافرانی که به قشم سفر می‌کنند، تمام جاذبه‌های دیدنی این جزیره بکر را نمی‌بینند. تنوع جاذبه‌های طبیعی در این جزیره مانند فاصله آنها از هم بسیار زیاد است بنابراین خیلی از مسافران بیشتر خود را مشغول خرید از بازارهای درگهان و قشم می‌کنند و از تماشای این جاذبه‌های گردشگری غافل می‌مانند.

جزیره قشم بزرگ‌ترین جزیره خلیج‌فارس و یکی از بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل دنیاست که 1491 کیلومترمربع وسعت دارد. حالا اگر قصد این سفر را دارید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که برای بازدید از لااقل مهم‌ترین دیدنی‌های جزیره وقت داشته باشید. در بیشتر هتل‌های قشم که هیچ کدام 5 ستاره هم نیستند، تورهای گردشگری جزیره وجود دارد، ثبت‌نام کرده و از این فرصت استفاده کنید.

 

راه سفر به قشم هم هوایی است و هم زمینی.. اگر خودروی شخصی دارید می‌توانید با خودرو خود را به‌ بندر لنگه و سپس به‌ بندر خمیر برسانید و از‌ بندر پهل (پل) بیایید. در این‌ بندر به‌صورت شبانه‌روزی لندینگ کرافت برای انتقال خودروی شما به اسکله لافت در جزیره قشم وجود دارد. فاصله دریایی اسکله پل تا اسکله لافت حدود 1800 متر است، اما اگر خودروی شخصی هم نداشتید و می‌خواستید به قشم سفر کنید می‌توانید با اتوبوس یا قطار به‌ بندرعباس بروید و از آنجا با یک لنچ خود را به قشم برسانید که حدود 20 دقیقه زمان می‌برد.

غارهای خاربس

چندسالی است که سازمان منطقه آزاد قشم نام این غارها را به غارهای «خوربس» تغییر داده اما همچنان محلی‌ها آن را به نام «خربس» می‌شناسند. غارهای خربس در 12 کیلومتری قشم کنار جاده جنوبی در کوهی مشرف به دریا و دشت میانکاسه قرار دارد. این غارها از جمله غارهای دریایی است که بر اثر گرداب و تخلیه ماسه‌ها، از حفره سنگ‌ها به وجود آمده‌اند. هنوز هم وقتی از پله‌های این غارها بالا می‌روید و به حفره‌های آن می‌رسید روی دیواره‌هایش می‌توانید فسیل صدف‌های چند میلیون ساله را ببینید. متاسفانه برخی روی این دیواره‌ها یادگاری نوشته‌اند. باستان‌شناسان بر این اعتقادند در دوره‌های پیش از اسلام با افزایش وسعت غار خربس در بخش‌های تالار میانی و دهلیزهای انشعابی، به احتمال زیاد مردم به‌عنوان پناهگاه یا نیایشگاه از آنها استفاده می‌کرده‌اند.

اگر به دیدن خربس رفتید حواستان باشد بخش شمالی غار بخش باستانی آن است و بخش جنوبی آن حدود 15 سال پیش حفاری و حتی داخلش صورتک‌های آدم و همین‌طور کشتی نوح حجاری شد. 

http://safarbin.ir/photoart/ghes1.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghes2.jpg

غار نمکدان

غارهای نمکدان از شهر قشم دور است و با آن 90 کیلومتر فاصله دارند. این غارها تقریبا در جنوب غربی جزیره قرار دارند. دهانه غار نمک از جاده همجوار ساحل دریا حدود 2 کیلومتر فاصله دارد که توصیه می‌شود این فاصله را با پای پیاده طی کنید. برای رفتن به داخل این غار که در دهانه کوهی به ارتفاع 237 متر از سطح دریاست، باید از تجهیزات غارنوردی استفاده کرد و چراغ قوه را فراموش نکرد چراکه داخل آن بسیار تاریک است. متاسفانه قندیل‌های نمکی که جلوی غار طی میلیون‌ها سال به وجود آمده بودند، توسط افراد مختلف کنده شده‌اند و برای دیدن قندیل‌ها و ترکیب‌بندی رنگ‌ها باید به داخل آن رفت. بخشی از غار را باید کاملا روی زمین خزید و در بخشی دیگر نیز اتاقک‌هایی با سقف حدود 20 متر ایجاد شده است. خیلی?ها می?گویند تنفس داخل غار نمک قشم، می‌تواند به بهبود بیماران مبتلا به آسم و ناراحتی‌های تنفسی کمک کند.

http://safarbin.ir/photoart/ghes3.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghes4.jpg

قلعه پرتغالی‌های قشم: 

همچون بوشهر، جزیره هرمز، چابهار، سیراف و‌ بندرعباس، قشم هم از هجوم پرتغالی‌ها درامان نبود و سربازان پرتغالی در قلعه‌ای که در این جزیره ساخته بودند، مستقر بودند تا اینکه در زمان صفویه سرداری شجاع به نام امامقلی به جنگ پرتغالی‌ها رفت و آنها را از این جزیره بیرون کرد. در حال حاضر در جزیره قشم میدانی به نام میدان امامقلی وجود دارد و قلعه پرتغالی‌ها هم مرمت شده و گردشگران به‌عنوان موزه می‌توانند از آن دیدن کنند. نورپردازی در شب هم آن را بسیار زیباتر کرده است. نزدیک این قلعه رستورانی وجود دارد که غذاهای محلی خوشمزه‌ای دارد.

http://safarbin.ir/photoart/ghes5.jpg

انجیر معابد یا درخت سبز: 

از گیاهان شگفت‌انگیز مناطق حاره، به‌ویژه جزایر خلیج‌فارس، درخت همیشه‌سبز، درخت لور معروف به انجیر معابد است که تاجی بزرگ با ریشه‌های هوایی دارد. میوه نارنجی رنگ درخت لور، مطبوع و خوراکی است. یکی از زیباترین درخت‌های لور در تم سینتی (منطقه توریان) قرار داشته و در نزدیکی آن، بقعه‌ای دیدنی با طرح معماری کهن به نام «زیارت پیر» وجود دارد.

http://safarbin.ir/photoart/ghes5.jpg

دره ستاره‌ها: 

دره ستاره‌های قشم که بومی‌های منطقه به آن «ستاره افتاده» یا «استاره کفته» نیز می‌گویند، در روستای برکه خلف و در جزیره پهناور قشم قرار دارد. روستای «برکه خلف» در ?? کیلومتری شهر قشم و در جاده کناره جنوبی جزیره قرار گرفته است. برخی اهالی معتقدند با تاریک شدن هوا، این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است. برخی دیگر معتقدند این دره بر اثر سقوط ستاره‌ای که هزاران سال پیش در آن افتاده به این شکل درآمده است ولی این دره‌ها و شکل‌های زیبای آن، بر اثر باران‌های فصلی و فرسایش خاک به وجود آمده‌اند. راه دسترسی به روستای برکه خلف آسفالته است و از روستا تا ابتدای دره ستاره‌ها، جاده خاکی به طول حدود ??? متر و با شرایطی مناسب برای تردد خودروها مهیا شده است. همچنین این دره محل مناسبی برای رصد ستارگان است و گروه‌های نجومی معمولا به آن سفر می‌کنند.

http://safarbin.ir/photoart/ghes6.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghes7.jpg

جنگل‌های مانکرو (حرا): 

حوالی جزیره قشم،‌ بندرپل، جزیره هرمز و ‌ بندر خمیر مجموعه‌ای از درختان سرسبز حرا به چشم می‌خورد که با آبراهه‌ها، پرندگان زیبا و طبیعت بکر وحشی‌اش از منابع توریستی و دیدنی استان هرمزگان است و هر ساله افراد زیادی را برای تماشا به سوی خود جلب می‌کند. سواحل جنوبی ایران با مناطق خشک و دریایی آب شور شناخته شده اما نکته شگفت‌انگیز این منطقه گیاهی است که بدون‌‌نیاز به آب شیرین می‌روید. مساحت کل جنگل‌ها در حوزه جزیره قشم 2 هزار و ??? هکتار تخمین زده شده‌است. به جنگل‌های حرا در قشم، 3 عنوان جهانی منطقه حفاظت‌شده بین‌المللی، ذخیره‌گاه زیست کره و تالاب بین‌المللی داده‌اند چرا که ?? درصد آبزیان خلیج‌فارس دوره تخم‌ریزی خود را در این منطقه می‌گذرانند و از این نظر اهمیت فراوانی دارد. اگر قصد داشتید از این جنگل‌ها دیدن کنید بهتر است به اسکله سهیلی بروید که قایقرانانی آموزش‌دیده و هماهنگ دارد. نفری 8 هزارتومان می‌پردازید و با قایق موتوری بین جنگل‌های حرا گشتی می‌زنید و اگر خشکی آن وسط وجود داشت فرصتی دارید تا از قایق پیاده شوید و گشتی بزنید ولی مراقب باشید گلی نشوید.

http://safarbin.ir/photoart/ghes8.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghes9.jpg