زیبا ترین غار ناشناخته ایران

غاری با 190 میلیون سال قدمت

زیبا ترین غار ناشناخته ایران

غار شیربند یکی از زیباترین نمونه های غارهای ایران است که در 12 کیلومتری شمال شرقی شهر دامغان واقع شده است. برای دسترسی مناسب به این غار 10 کیلومتر جاده قدیم آب بخشان به گردنه بشم را طی نموده تا به مزرعه خوش آب و هوای شیربند برسید سپس 5/1 کیلومتر جاده ای که در قسمت شرقی مزرعه است به طرف روستای جزن ادامه داده در ادامه جاده فرعی جدید الاحداث سمت چپ خود را 500 متر به طرف شمال می پیمایید. دهانه غار در کمرکش کوهی صخره ای که از بستر رودخانه 50 متر ارتفاع دارد واقع گردیده است.(مسیر دوم:به روستای ابوالبق یا طاق رفته جاده خاکی که در قسمت شمال روستا قرار دارد را به سمت شمال حدود 12 کیلومتر ادامه می دهیم بعد از عبور از میان تپه ها و عبور از کنار یک مزرعه به دامنه کوهی که دهانه غار در روی ان معلوم است میرسیم)ساختمان این غار چون در یک رشته فلات آهکی قرار گرفته است دارای سازندگی های فوق العاده زیبا می باشد. 

http://safarbin.ir/photoart/ghar1.jpg

مسیر اصلی غار به سوی شمال 350 متر امتداد دارد اما شعبه های فرعی متعددی به صورت تنگه های کوچک و مسدود و غیر مسدود از جناح های چپ و راست قرار دارند. در این غار قندیل و ستون های زیبای آهکی به رنگ و اندازه های مختلف از سقف غار آویزان است زمین شناسان قدمت سنگ و ستون های این کوه و غار را به 136 تا 190 میلیون سال قبل نسبت می دهند. در دیواره های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب اشکال بسیار سپید و زیبایی همانند گچ بری های کاخ ها و منازل بصورت گل کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل، مناظر جالب توجه و زیبایی را بوجود آورده است که از شاهکارهای آفرینش است.

http://safarbin.ir/photoart/ghar2.jpg

غار شیر بند در حدود ۱۲ کیلومتری شمال شرق دامغان در روستای جزن قرار دارد. این غار یکی از زیباترین غارهای ایران است که حدود ۸۰۰ متر طول دارد.
زمین شناسان قدمت سنگ ها و ستون های این کوه و غار را به ۱۵۰ تا ۱۹۰ میلیون سال قبل نسبت می دهند.
هوای داخل غار خنک و مرطوب است و هوا بسیار ساکن و در قسمت های تحتانی غار مقدار اکسیژن کمتر است .
دیواره سقف و کف غار آهکی بوده و بر اثر گذشت زمان و فرسایش، در سقف ها و دیواره ها ایجاد قندیل های بسیار بزرگ و زیبایی تشکیل شده که منظره منحصر به فردی در غار بوجود آورده است

http://safarbin.ir/photoart/ghar3.jpg

در دیواره‌های غار در اثر رسوب کربنات کلسیم محلول در آب، اشکال سفید و بسیار زیبایی همانند گچبری‌های کاخ‌ها و منازل به صورت گُلِ کلمی و اجتماع بلورهای سوزنی شکل مناظر جالب توجه و زیبایی را به وجود آورده است.

هوای داخل غار خنک، مرطوب و بسیار ساکن است به طوری که در قسمت‌های تحتانی غار کمبود اکسیژن وجود دارد.

http://safarbin.ir/photoart/ghar4.jpg

 خفاشها در همه جای غار دیده می شوند که خطری ندارند ولی در فصل تابستان باید مواظب مارها و یا دیگر خزندگان بود زیرا این خزندگان برای سرد کردن بدن به مکانهای سرد و رطوبتی روی می آورند که غارها مکان خوبی برای آنها است.

http://safarbin.ir/photoart/ghar5.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghar6.jpg

http://safarbin.ir/photoart/ghar7.jpg