اثر طبیعی ایران

چشمه های آب معدنی شگفت انگیز

اثر طبیعی ایران 

مجموعه زيبا و ديدني چشمه هاي آب معدني باداب سورت كه از شگفت انگيزترين شاهكارهاي طبيعت است،

واقع در استان مازندران، جنوب شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت کوه، حدفاصل روستاهای اروست و مال خواست قرار دارد.

این چشمه ها از شمال به ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهایی با درختان سوزنی برگ می رسد، از جنوب مشرف به دره های پایین دست و از شرق در مجاورت ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه ها است. غرب آنرا نیز روستای اروست احاطه کرده است. باداب به معنی آب گازدار و سورت به معنی شدت اثر است.

http://safarbin.ir/photoart/badab1.jpg

چشمه‌های باداب سورت در سال ۱۳۸۷ به عنوان دومین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد. در سال ۱۳۸۷، کوه دماوند، چشمه‌های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به‌وسیله سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند. چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است.

http://safarbin.ir/photoart/badab2.jpg

چشمه هاي اسرار انگيز سورت مشتمل بر دو چشمه با آب هاي كاملاً متفاوت از لحاظ رنگ، بو و مزه مي باشند. يكي از چشمه ها داراي آبي بسيار شور مي باشد و داراي استخر آبي كوچك است كه عمدتاً در تابستان براي آب تني استفاده مي شود و براي درمان دردهاي كمر و پا و روماتيسم و امراض پوستي سودمند است و چشمه ديگر كه در مجاورت اين چشمه قرار دارد، داراي آبي به رنگ نارنجي و كمي ترش مزه است كه به صورت دائمي و نشتي مي باشد و در اطراف دهانه چشمه كمي رسوب اكسيد آهن نشسته است.

http://safarbin.ir/photoart/badab3.jpg

آبهاي رسوبي اين دو چشمه در مسير جريان خود از بالاي كوه به پايين طي هزاران سال دهها حوضچه كوچك بسيار زيبا در رنگهاي نارنجي و زرد و قرمز و در اندازه هاي مختلف ايجاد كرده است، كه اسراري از دنياي مستور و پوشيده طبيعت بكر و دل انگيز را به نمايش گذاشته است.

http://safarbin.ir/photoart/badab4.jpg

همچنین این چشمه بعلت شور بودن در فصل زمستان یخ نمی زند. چشمه دوم که در بالادست و شمال غربی این

چشمه باداب سورت اروست از نوع ژئوپارک محسوب شده و همزمان با آخرین چین خوردگی البرز درپلیوستوسن و پلیوسن (دوران چهارم زمین شناسی) شکل گرفته است. دیدار از چشمه و حوضچه های باداب سورت مخصوصا در اردیبهشت ماه خستگی را از جان گردشگران بیرون می کند و چشمان کنجکاو و حقیقت جو در کنکاش مناظر طبیعی جنگلی و کوهستانی پیرامون تا دوردست ها مبهوت و خیره می ماند. 

http://safarbin.ir/photoart/badab5.jpg

 خيال انگيزترين صحنه هاي منطقه هنگام طلوع و غروب خورشيد است كه تلالو نور خورشيد در حوضچه ها و انعكاس نور آنها، همراه با سايه روشن طبيعت اطراف جلوه هاي تحسين برانگيز از موهبت خداوندي را به جلوه گري مي گذارد.

http://safarbin.ir/photoart/badab6.jpg

http://safarbin.ir/photoart/badab7.jpg