پارک مجسمه ها

بزرگترین موزه زیر آب دنیا

پارک مجسمه ها

خالق اولین پارك مجسمه های (پیكر تراشی) زیر آب به خاطر این ایده منحصر به فردش شهرت زیادی پیدا كرده. ساخت این پارك باعث نزدیكی و رابطه بهتر بین هنر مدرن و محیط زیست می شود. اما بعضی مواقع این ایده های خلاقانه منجر به جذب توریست و بازدید کننده های بسیار هم می شود، آن هم در زیر آب!

 جیسون تیلور در ایده ای خلاقانه و جالب اقدام به ایجاد نمایشگاهی از مجسمه ها در فضای زیر آب نموده که اتفاقا باعث جذب گردشگران و علاقه مندان زیادی شده است این مجسمه ها در زیر آب به مانند صخره های مصنوعی رها شده اند و محیطی رویایی از یک نمایشگاه را برای بازدیدکنندگانش که می بایست با لباس غواصی به دیدن آن بروند تداعی میکند. در زیر تعدادی عکس از این مجسمه های زیر آب را می توانید مشاهده نمایید.

http://safarbin.ir/photoart/mo1.jpg

 دریای مکزیکو ریوریا به عنوان بزرگترین موزه زیر آب دنیا شناخته‌شده است.چیزی در حدود ۵۰۰ مجسمه با ابعاد انسان‌های طبیعی در عمق ۹ متری سطح اقیانوس قرار دارد و این به این معنی است که اگر بخواهید از این موزه دیدن کنید باید غواصی زیر اقیانوس کنید.

http://safarbin.ir/photoart/mo2.jpg

این پروژه در سال ۲۰۰۹ در تلاش برای حفظ زیستگاه دریایی مزو آمریکن شروع شد. این منطقه به خاطر غواصی‌ها و انواع بازی‌های دریایی و ورزش‌های دریایی در حال تخریب بود. بنیان‌گذار این موزه روبرتو آبراهام این موزه را “هنر حفظ منابع طبیعی” عنوان کرد

http://safarbin.ir/photoart/mo3.jpg

هر مجسمه یک گوشه امن برای موجودات دریایی است تا بتوانند به تولید مثل و زندگی ادامه دهند. این مجسمه‌ها توسط ۶ هنرمند معروف ساخته‌شدند و تمام مدلها و مجسمه‌ها با سیمان مخصوص دریایی پوشیده شدند تا در زیر آب از بین نروند. و از آنجا که این‌ها با مواد طبیعی دریایی پوشیده شده‌اند تمام مجسمه‌ها مامن و پناهگاه جلبک‌ها و خزه‌های دریایی شده‌اند که زیبایی هنری خاصی به آنها بخشیده است.

http://safarbin.ir/photoart/mo4.jpg

بعضی‌ مجسمه‌ها الهام شخصیت‌های معروف و تاریخی‌اند برخی هم سمبول و نمادی ار مفهوم خاص. اما چیزی که آنها را از یک مجسمه عادی متمایز می‌کند پناه امن حیوانات دریایی بودن آنهاست که هم ظاهر آنها را بسیار متفاوت و زیبا کرده و هم به هدف خودشان که حفظ زندگی آبزیان است رسیده‌اند.

http://safarbin.ir/photoart/mo5.jpg

 این موزه برای عموم باز است اما چون یک منطقه حفاظت شده است باید از موزه برای تور زیر دریایی بازدید از موزه وقت قبلی رزرو شود. برای دو ساعت باز دید و غواصی ۶۰ دلار پول بلیط است.

http://safarbin.ir/photoart/mo6.jpg

شاید این مجسمه ها در دنیای روی آب خیلی زیبا و خاص به نظر نیایند اما وقتی هدف زیبای حفظ موجودات زنده را دارند در زیر آب اقیانوس از زیباترین کارهای هنری دست بشر هستند.

http://safarbin.ir/photoart/mo7.jpg

http://safarbin.ir/photoart/mo8.jpg