یا صاحب الزمان

میلاد با سعادت منجی عالم بشریت

یا صاحب الزمان

پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله و سلم فرمودند:
در شب نيمه‌ي شعبان روزي‌ها تقسيم مي‌شود و عمر مردم معين مي‌گردد و روندگان به حج نامشان نوشته مي‌شود و خداي تعالي در خلق خود افراد بيشماري را مي‌آمرزد.
(مفاتيح الجنان)

دعاي شب نيمه‌ي شعبان
هر كس در شب نيمه‌ي شعبان 21 مرتبه اين دعا را مابين نماز مغرب و عشاء، قبل از آنكه سخني بگويد بخواند، تا شب نيمه‌ي شعبان سال بعد به فرمان خدا، هيچ مكروهي به او نرسد و اگر عمر او تمام شده باشد، خداوند عمر دوباره به او كرامت فرمايد.

بسم الله الرحمن الرحيم
اللهم انك عليم حليم ذو اناة و لا طاقة لنا بحكمك يا الله يا الله يا الله، الامان الامان الامان من الطاعون و الوباء و موت الفجأة و سوء القضاء و شماتة الاعداء، ربنا اكشف عنّا العذاب انا موقنون برحمتك يا ارحم الراحمين.
(از كتاب عنوان الكلام مرحوم ملا محمدباقر فشاركي ص 210)

ویژگی های حضرت مهدی (عج)

ابـوحـمـزه گـویـد: حـضـرت صـادق (ع ) را دیـدم کـه هـنـگـامـى کـه مـى خـواسـت از منزل بیرون رود لبانش را مى جنبانید و بر در خانه ایستاده بود، عرض کردم : من شما را دیـدم کـه هـنگامى که از منزل بیرون آمدى لبانت را مى جنباندى آیا چیزى گفتى ؟ فرمود: آرى هـمـانـا انـسان چون از منزل بیرون رود هنگامى که خواهد بیرون رود سه بار بگوید: (((اللّه کـبـر))) و سـه بـار بـگـویـد: (((بـاللّه خـرج و بـاللّه دخل و على اللّه توکل ))) (سپس گوید:) (((اللهم افتح لى فى وجهى هذا بخیر و اختم لى بـخـیـر وقـنـى شـر کـل دابة انت آخذ بناصیتها ان ربى على صراط مستقیم ))) پیوسته در ضـمـانـت خداى عزوجل مى باشد تا خداوند او را بجائى که بوده است برگرداند

 

 خصایص حضرت مهدی (عج)

 

برخی خصایص و ویژگی های امام زمان (عج) مطابق احادیث و روایات عبارتند از:

از خاندان و ذریه پیامبر است

هم نام و هم کنیه پیامبر (ص) و شبیه ترین مردم به آن حضرت است

نهمین فرزند از فرزندان امام حسین (ع) است

اسم پدرش حسن (ع) است

مادرش سیده کنیزان و بهترین ایشان است

دوازدهمین امام و خاتم الائمه است

دارای دو غیبت صغری و کبری

عمر بسیار طولانی دارد

زمین را پر از عدل و داد میکند پس از آنکه پر از ظلم و ستم شده باشد

گذشت روزگار او را پیر نمیکند

ولادتش پنهانی است

دشمنان خدا را میکشد و زمین را از شرک و ظلم پاک میکند

دین خدا را آشکار و اسلام حقیقی را در روی زمین گسترش میدهد و فرمانروای روی زمین میشود

با شمشیر قیام میکند

دارای نسبتهایی از انبیاست که از آن جمله غیبت است

روش او سیره پیامبر است

پس از آنکه مردم در آزمایش های سخت واقع شوند ظهور میکند

وقتی حضرت مهدی ظهور کند حضرت عیسی نازل میشود و پشت سرش نماز میخواند

پیش از ظهورش بدعت ها و ظلم و گناه و تجاهر به فسق و فجور رایج میشود

هنگام ظهورش منادی آسمان به نام او و پدرش ندا میکند که همه آن را میشنوند و ظهور آن حضرت را اعلام میکنند

پیش از ظهورش نرخ ها بالا میرود و بیماری ها زیاد میشود و جنگ های بزرگ برپا میشود و بسیاری کشته میشوند

پیش از ظهورش نفس زکیه و یمانی کشته میشوند و در بیدا (مکانی بین مکه و مدینه)خسوفی واقع میشود و دجال و سفیانی خروج میکنند و حضرت آنها را میکشد

پس از ظهورش برکات آسمان و زمین آشکار میشود و زمین آباد میگردد و هیچ کس غیر خدا را پرستش نمیکند

سیصد و سیزده نفر اصحاب او هستند که در یک ساعت به محضرش حاضر میشوند

معجزات بسیاری دارد  و بسیاری به دیدار رحضرتش مشرف شده اند

لقب قائم

داود بـن زربى گوید: من در مدینه بیمار سختى شدم ، و خبر آن به حضرت صادق (ع ) رسـیـد، پـس بـمن نوشت : خبر بیماریت بمن رسید، پس یکصاع (تقریبا سه کیلو) گندم بـخـر، سـپـس بـپشت بخواب و آن گندم را روى سینه ات بریز و پهن کن بهر گونه که ریخت و بگو: (((اللهم انى اسئلک باسمک الذى اذا سئلک به المضطر کشفت ما به من ضر و مـکـنـت له فـى الارض و جـعـلتـه خـلیـفـتـک عـلى خـلقـک ان تـصـلى عـلى مـحـمـد و آل مـحمد و ان تعافینى من علتى ))) سپس برخیز و درست بنشین و گندمها را از اطراف خود جمع کن ، و (دوباره ) همان دعا را بخوان و آنرا بچهار مد (که هر مدى تقریبا ده سیر است ) تـقـسیم کن ، هر قسمتى را بمسکینى (و مستمندى ) بده و همان دعا را بخوان . داود گوید: من دسـتـور آن حـضـرت را انجام دادم (و آنقدر زود اثر گذاشت که همانساعت بیماریم برطرف شد) و گویا از بند آزاد شدم ، و بسیارى از مردم آنرا انجام داده اند و از آن سود برده اند.

لقب قائم علیه السلام

میپرسند:چرا امام زمان (ع) با کلمه قائم و مهدی خوانده میشود و چرا بعضی با شنیدن لقب قائم برمیخیزد و می ایستد؟

   پاسخ:

در بسیاری از روایات آن حضرت با القاب قائم و مهدی یاد شده و در مورد قائمبسیار میشد که در زمان ائمه علیه السلام بر اثر ظلم و فساد حاکمان غاصب امامان به یاد امام زمان می افتادند و میفرمودند:قائم ما انتقام ما را خواهد گرفت.

قائم یعنی قیام کننده نظر به این که قیام و نهضت حضرت مهدی جهانی است و در تمام تاریخ بشر چنین قیام و حکومتی نبوده است و آن حضرت با این عنوان خوانده میشود.

اما اینکه پیروان آن حضرت با شنیدن این لفظ و با گفتن این کلمه برمیخیزند و می ایستند یک نوع عمل مستحبی و احترام و اظهار پیوند وانتظار به رآن حضرت است و ضمنا مردم را به یاد نهضت و قیام حضرت مهدی(عج) می اندازد و برای آنها این تلقین عملی میشود که باید برخواست نهضت کرد و امیدوار بود و به زمینه سازی برای ظهور و قیام جهانی رهبری معصوم و قاطع که امید پیامبران و امامان و همه مستضعفان جهان و قلب تپنده هستی است پرداخت.

این کار حتی در زمان امام صادق در میان شیعیان معمول بوده و حتی نقل شده در خراسان در حضور حضرت امام رضا کلمه قائم ذکر شد امام رضا برخاست و دستش را بر سر نهاد و فرمود((اللهم عجل فرجه و سهل مخرجه)).خداوندا بر فرجش شتاب کن و راه ظهور و نهضتش را آسان گردان

روایت حکیمه خاتون در مورد تولد امام زمان

خداى تبارک و تعالى ثوابى را که بر حسن خلق بنده میدهد مانند ثواب کسى است که هر صبح و شام در راه خدا جهاد کند

امام صادق علیه السلام

روایت جالب حکیمه خاتون از تولد امام زمان

از کسانی که در هنگام تولد امام زمان علیه السلام حضور داشتند و جریان را مفصلا شرح داده.حکیمه خاتون دختر امام محمد تقی و عمه امام حسن عسکری علیه السلام است.شرح این داستان این است:

حکیمه خاتون میگوید:روزی به خانه امام حسن مشرف شدم.شبانگاه که نیمه شعبان سال ۲۵۵ بود وقتی خواستم به منزلم برگردم امام حسن فرمود:عمه جان امشب در خانه ما بمان زیرا ولی خدا و جانشین من در این شب متولد خواهد شد.پرسیدم از کدام کنیزانت؟فرمود از سوسن.پس هرچه در سوسن جست و جو نمودم آثاری از حمل ندیدم.بعد از افطار و ادای نماز با سوسن در یک اطاق خوابیدیم.طولی نکشید که از خواب بیدار شدم و در فرمایشات امام حسن تفکر می نمودم.بعد مشغول نماز شب شدم.سوسن هم از خواب برخواسته و نماز شب به جای آورد.نزدیک سپیده دم بود ولی از وضع حمل خبری نبود.داشتم در صحت وعده امام حسن تردید مینمودم که از اطاقش فرمود : عمه جان!شک نکن که وقت تولد فرزندم نزدیک شده است.

ناگهان احوال سوسن را متغیر دیدم.از جریان پرسیدم فرمود:احساس ناراحتی شدیدی در خود میکنم.من به تهیه مقدمات وضع حمل مشغول شدم و خودم قابلگی او را بر عهده گرفتم.

طولی نکشید که ولی خدا پاک و پاکیزه به دنیا آمد و در همان حال امام حسن فرمود:عمه جان!فرزندم را بیاور.وقتی کودک را به نزدش بردم او را در بغل گرفته دهان مبارکش را بر چشمان آن کودک نهاد.بلافاصله باز شد.سپس دهانش را بر دهان و گوش آن نوزاد نهاد و دست بر سرش مالید.پس از آن کودک به سخن آمده و به تلاوت قرآن مشغول شد.بعدا کودک را به من داد و فرمود:به نزد مادرش ببر!کودک را نزد مادرش بردم و به منزل بازگشتم.در روز سوم نیز به خانه امام حسن مشرف شدم و ابتدائا به قصد دیدار نوزاد به حجره سوسن رفتم اما کودک را ندیدم.پس خدمت امام حسن مشرف شدم ولی خجالت کشیدم از احوال نوزاد سوال نمایم.امام حسن ابتدائا فرمود:عمه جان!فرزندم در پناه خدا غایب شده است.هنگامی که من از دنیا رفتم و دیدی شیعیانم اختلاف دارند جریان ولادت فرزندم را به شیعیان مورد وثوق خبر بده.اما باید آن قضیه مخفی بماند.زیرا فرزندم غایب خواهد شد

ان شاءالله پیش آمدهای همه مومنین و مومنات خیر باشد،فقط توجه لازم دارد.توجه به اعمالمان.اینکه کسی را اذیت نکنیم و برای آینده نیات خیری داشته باشیم.اگر به داشته هایمان عمل کنیم اگر به دانسته هایمان عمل کنیم و توجه به خدا و یاد خدا را فراموش نکنیم و توکل بر خداوند متعال را،آنوقت همه پیش آمدها خیر خواهد شد ان شاءالله.دعا،نماز،عبادت،کمک به فقرا،کمک به شخصی که کسی را ندارد و در غربت است،وجود انسان را پاکسازی می کند و خیر و برکت را به بار می آورد.توجه کنیم که در اینگونه اعمال از قافله عاشقان الی الله عقب نمانیم.و تمام تلاش خود را بکنیم.اگر درجامعه به همدیگر کمک کنیم و نیت خیر نسبت به همدیگر داشته باشیم و  نسبت به همدیگر حرص و طمع و حسادت نکنیم خداوند متعال همه پیشامدها را خیر می گرداند.در این وضعیت جامعه به سوی ایمان حرکت می کند و پر از مومنین و مومنات می شود.

 

مشکل ما این است که طمع و حرص و حسادتمان بالا رفته است.چشممان را دوختیم به زندگی مردم،که ببینیم کجا میتوانیم از او جلو بزنیم و مال اموالمان را افزایش بدهیم و مثلا دهان او را به زمین بکوبیم،کمااینکه اعمال خودمان را فراموش کرده ایم.نماز را فراموش کرده ایم.عبادت را فراموش کرده ایم.توجه به معنویات را فراموش کرده ایم. و.... و افتادیم به جان همدیگر حتی برای یک ریال.

امیدوارم خداوند متعال به ما توفیق بدهد که از خییرین باشیم و با اخلاق و رفتار اعمال خوب خودمان و دعا و نیایش و عبادت و تهجد خودمان نسبت به خداوند متعال،باعث بشویم همه پیشامدها خیر باشد،که اینگونه آن اتفاق بزرگ،یعنی ظهور مولایمان امام زمان(عج) از همین پیشامدهای خیر خواهد شد و مژده ای خواهد شد برای همه عالمیانی که منتظر واقعی او هستند که همین مومنین و مومنات منتظران واقعی حضرت هستند:متن از خادم المهدی

از ویژگی‌هایِ حضرت قائم عجّل اللَّه تعالی فرجه الشّریف این است که: پیامبرصلی الله علیه وآله فرمود: «بهشت مشتاقِ چهار نفر از خاندانِ من است که خدا آنها را دوست دارد و مرا به دوستی با آنها فرمان داده است: 1- علی بن ابیطالب‌علیه السلام 2- حسن‌علیه السلام 3- حسین‌علیه السلام 4- مهدی عجّل اللَّه تعالی فرجه الشّریف که پشتِ سرش، حضرت عیسی‌علیه السلام نماز خواند».

بهشت مشتاق مولایمان حضرت مهدی(عج) است و ما هم مشتاق دیدار خود آقا هستیم،بهشت را بدون آقا نمیخواهیم

برای ظهور آقا،تهذیب نفس و دعا یادمان نرود

آقاجان دنیا در تحول عظیمی به سر می برد

دیگر خوبی ها کلا از بین رفته و بدی ها حاکم شده بر عالم،ظلم دیگر از حد خودش گذشته.

دل ما دیگر تحمل دوری شما را ندارد،هرچقدر میخواهیم صبر کنیم دیگر نمیتوانیم بعضی صحنه ها را تحمل کنیم،آقاجان در کربلا و مشهد غوغایی برپاست،از دل حرم ناله هایی سوزناک می آید؛شیعه هایتان را هر روز سر می برند، که از این صحنه ها غوغایی در در حرم به پاست.دیگه تحمل صحنه های مرگ بچه ها و مادرها و جوانان بی گناه را نداریم.به جان عمه ات زینب(س)،اجازه نمی دهند که جهاد کنیم. من نمی دانم که چه وقت باید جهاد کرد،وقتی اینگونه خونها بی گناه ریخته می شود و این فجایع بی سابقه به وجود می آید. به خدا غیرت نداریم وگرنه در رگ مسلمان و شیعه واقعی این غیرت وجود ندارد که اینگونه بعضی ها را بی گناه سر ببرند و بعضی دیگر سکوت کنند.

آقاجان دل ما پر است از غصه های که شما هم می دانید چیست؟ خودتان تشریف بیاورید و اجازه خروج و جهاد بدهید تا همه این داعشی ها را نابود کنیم. مگر دیگر چه وقت باید زمان ظهور باشد،به خدا دیگر ظلمی از این بدتر در عالم نمی تواند به وجود بیاید. به ما هم اجازه جهاد نمی دهند. اگر جهاد همه جانبه داده شود یک روزه همه این وهابی ها و داعشی ها را به لطف و عنایت الهی نابود می کنیم.

آقاجان دل ما پر است از غصه لحظه ای که جوانان بی گناهی را ردیف کرده اند و یک به یک سر می برند، به خدا دیگر تحمل نداریم،آتشی درونمان را می سوزاند که تحمل گرمایش از آتش جهنم برایمان سخت تر است. اگر جهنم هم باشد بهتر است از دیدن این لحظه ها. آقا به داد برس. آقا بچه شیعه هایت دیگر به جز شما پناهی ندارند. به جان فاطمه زهرا(س) قسم که دل ما کباب شده از دیدن آنها. به جان مادرت زهرا قسم،نوای یا لثارات الحسین از دل تک تک از این بچه ها به خوبی قابل درک و شنیدن است....

من در عهد و پیمان با امام زمانم نه دچار دگرگونی میشوم که از درون تغییر کنم و نه به سبب سختی ها و شرایط بیرونی،سست میشوم و از حرکت باز می ایستم،و لا ازول ابدا، همواره در این مسیر،ثابت و استوار باقی می مانم و دست از عهد برنمی دارم،زیرا وفای به عهد از ویژگی های مومنان است

فرق دعای فرج و دعای سلامتی امام زمان(عج)

امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف به یکی از دوستان خود که از آن حضرت پرسیده بود: آقاجان! قربانتان بشوم, چرا با اینکه ما این همه دعای فرج را می خوانیم شما نمی آیید , فرمودند :"شما که دعای فرج را نمی خوانید! شما دعای سلامتی من را می خوانید (یعنی اللهم کن لولیک الحجة بن الحسن .... ) شما باید دعای الهی عظم البلاء را زیاد بخوانید."

(امام زمان و سید بن طاووس صفحه238.نجم الثاقب صفحه 480)

انتظار فرج در اسلام از بالاترین عبادات شمرده شده است؛

حضرت علی(ع) از پیامبر روایت کرده که می­فرمایند:

«أَفْضَلُ الْعِبَادَةِ انْتِظَارُ الْفَرَجِ»[1]

امام زمان (عج)، موعود همه امت­های گذشته است؛ که با ظهورش، زمین را پر از عدل و داد خواهد کرد. در مفاتیح‌الجنان می‌خوانیم:

«السّلامُ علی المَهدیِّ الذّی وَعَدَ اللهُ عزَّوجلَّ بِهِ الأمَمَ، أن یَجمَعَ به الکَلِمَ و یَلُمُّ به الشَّعَثَ و یَملأَ بِهِ الأرضَ قِسطَاً و عَدلاً و یُمکِّنَ لَهُ و یُنجِزَ بِهِ وعدَ المُؤمنِینَ»[2]

سلام بر مهدی، کسی که خداوند وعده او را به همه امّت­ها داده که عقاید مردم را به وجود او جمع کند و مردم را از تفرقه برهاند و به‌وسیله او زمین را از عدل و داد پر کند و همه از او تمکین کنند و وعده خدا به عزّت مؤمنین به تحقّق یابد.

 از امام صادق(ع) روایت شده که: هرکس از شما در حال انتظار فرج امام زمان(عج) بمیرد، مانند کسی است که همراه قائم(عج) در خیمه او است. در ادامه این روایت آمده که امام صادق(ع) بعد از لحظه­ای درنگ فرمودند: بلکه مانند کسی است که همراه آن حضرت، شمشیر به‌دست، با دشمن بجنگد. در ادامه می­فرماید: «لا وَالله إلاّ کمَن إستَشَهدَ مع رسولِ اللهِ» نه چنین است، سوگند به خدا، مگر مانند کسی که در رکاب رسول خدا شهید می­شود.[3] از امام صادق(ع) سؤال شد که آیا قائم متولد شده است، امام در جواب فرمود نه و من، اگر زمان او را درک می­کردم، تمام طول زندگیم را، در خدمت می­بودم.[4]

آری انتظار فرج از برترین عبادت­ها است و هرکسی موظّف است که برای تعجیل در فرج امام زمان دعا کند و در هر لحظه و هر کاری به فکر آن حضرت باشد و کاری انجام ندهد که قلب نازنین آن حضرت از او ناراضی و ناخشنود باشد.